Csaknem 4700 tonna illegálisan felhalmozott hulladékot szállíttatott el a MÁV a Rákospatak utcai területéről. A 10 ezer köbméternyi lom, kommunális hulladék és építési törmelék nagy részét az ingatlan korábbi bérlője hagyta hátra. A vasúttársaság és a bérlő között az elmúlt években számos vitás kérdés vetődött fel a terület használata kapcsán – illegális hulladéklerakás, áramlopás, a bérleti díj nem fizetése miatt –, mindez végül a bérleti szerződés felmondásához, majd perhez vezetett, mely jogerősen lezárult, azonban a bírósági végrehajtás a bérlővel szemben jelenleg is folyamatban van. A hulladék elszállításával a MÁV nem várta meg az eljárás befejezését, hanem június 12-én a saját költségén elkezdte a munkát. A hulladékot környezetvédelmi engedéllyel rendelkező lerakóba szállíttatta, súlyát hitelesített hídmérlegen mérlegeltette. A jogszabályoknak megfelelő szállítás és lerakás folyamatát végig a MÁV és a Környezetvédelmi Felügyelőség szakemberei ellenőrizték. A szemét szabályos elszállíttatása a közbeszerzési kötelezettség miatt tartott hosszabb ideig. Az illegális hulladéktelep felszámolása a vasúttársaságnak mintegy 100 millió forintjába került, melyet szintén bírósági eljárás útján kíván behajtani a MÁV.
Háttérinformáció:
[1]A Budapest XIV. kerület, Rákospatak u. 123. szám alatti ingatlan a MÁV Zrt. vagyonkezelésében áll, azt azonban a vasúttársaságtól – 2009 júliusa óta – egy másik gazdasági társaság bérelte. Az ingatlant a vasúttársaság nem hulladékkezelésre adta bérbe, azonban a bérlő – engedélyek nélkül – nagy mennyiségű hulladékot helyezett el, amely veszélyt jelentett a környezetre; 2014-ben és 2015-ben is meggyulladt a szemét, amelyet a tűzoltóság csak nagy erőfeszítéssel tudott eloltani. 2015-től a további hulladékbehordás és lerakás megakadályozása érdekében a terület bejáratához a MÁV sorompót állíttatott és 24 órás őrszolgálatot vezetett be.
Költséges szélmalomharc az illegálisan szemetelőkkel
A MÁV számára nagy problémát jelent országos szinten is, hogy a vasúti területek közelében, a nyílt pályán több helyen illegális lerakók létesülnek, ahol jellemzően a lakossági, kommunális hulladékon kívül használt műszaki cikkek, építési törmelék és zöldhulladék halmozódik fel. A legtöbb ilyen területen a rendszeres takarítás és szemétszedés ellenére, néhány napon belül újra ugyanaz a látvány fogadja az arra járókat. A jelenlegi jogszabályok alapján az ingatlan tulajdonosa (állami tulajdon esetén vagyonkezelője) felelős a hulladékmentességért, de fontos hangsúlyozni, hogy az ilyen jellegű környezetszennyezés nem a MÁV tevékenységéből származik. A szennyezőket azonban még tettenérés esetén is nehéz felelősségre vonni. Mások hulladékát takaríttatja a vasúttársaság, ezért erre a célra jelentős forrást különített el a saját költségvetéséből.
A MÁV intézkedéseinek köszönhetően folyamatos a hulladékhalmok felszámolása, a közeljövőben számos vasúti területen, illetve vágányok közelében található illegális hulladéklerakást szüntet meg a vasúttársaság.
A környezet megóvása, a vasúti terület tisztítása a vasúttársaság részére fontos feladat. Ez viszont kevés, ha az elvégzett munkát értékelő, együttműködő és a tisztaságot megbecsülő lakóközösségekkel szemben vannak olyanok, akik nem tartják be a szabályokat. Fontos, hogy az állampolgárok, helyi lakosok is figyeljenek oda a környezetünkre! Ha mindannyian együtt, környezettudatosan gondolkodunk, akkor a szemet zavaró, és a környezetet károsító illegális lerakók megszüntetése hatékony lesz, és a tisztaság hosszú távon is megmarad.
Budapest, 2017. augusztus 2.
MÁV Zrt. KOMMUNIKÁCIÓS IGAZGATÓSÁG